top of page

WARSZTATY - PRZEDSZKOLA I SZKOŁY

PROGRAM EDYKACYJNY REALIZOWANY W GOSPODARSTWIE  - DAJ "WIĘCEJ"

Jak powstaje masło

3-5 H
MIN. 15 OS., MAX. 50 OS

Każde dziecko samodzielnie wyrabia w masielniczkach masło widząc na bieżąco stopień jego wyrobienia. Przed przystąpieniem do warsztatów dzieci oglądają dawny i współczesny sprzęt do produkcji oraz słuchają o metodach ich działania. Następnie zakładają fartuszki, chusteczki i czepki kucharskie i przystępują do pracy. Swoim własnoręcznie zrobionym masełkiem smarują świeże bułeczki. Do poczęs tunku dodajemy herbatę i dodatki. Resztę masła dzieci zabierają do domu jako pamiątkę z zagrody.

Domowe wyrabianie i pieczenie ciastek

3-5 H
MIN. 15 OS., MAX. 50 OS

Warsztaty poprzedzone są zwiedzaniem skansenu, ze zwróceniem uwagi na prace związane z mieleniem ziaren zbóż. Pokaz mielenia ziaren w żarnach – dzieci same próbują mielić. Pogadanka nt. otrzymywania mąki Na warsztatach dzieci przygotowują się do zajęć ubierając fartuszki i czapki kucharskie. Następnie każde dziecko dostaje wałek, stolnicę, ciasto, foremki i ozdoby. Samodzielnie wykrawa formy i układa na blaszce. Kiedy ciasta się pieką dzieci dostają poczęstunek – bułeczki. Woreczki z ciastkami zabierane są przez dzieci do domu.

Robimy miotełki

3-5 H
MIN. 15 OS., MAX. 50 OS

Warsztaty poprzedzone są zwiedzaniem skansenu, ze zwróceniem uwagi na prace związane z wykorzystaniem miotły wierzbowej – prace porządkowe oraz ekologia. . Na warsztatach dzieci dowiadują się dlaczego miotła brzozowa związana jest z ekologią. Podczas robienia miotełek przez dzieci omawiana jest historia miotły oraz pokazywane są różne gatunki roślin z których są one wyrabiane. Opowiadane są różne legendy. Dzieci dostają gałązki brzozy i żarnowca i samodzielnie wyrabiają małe miotełki, które później zabierają do domu.

Poznajemy nasze zboża

3-5 H
MIN. 15 OS., MAX. 50 OS

Warsztaty poprzedzone są zwiedzaniem skansenu, ze zwróceniem uwagi na prace związane z uprawą zboża i uzyskiwaniem ziarna (młócenie cepem i młockarnią). Na warsztatach dzieci zapoznają się z gatunkową uprawą zbóż oraz ziaren i ich produktów. Zakładają fartuszki. Dostają kartki ze wzorami np. mapę Polski, województwa i powiatów, które wyklejają ziarnami i ich produktami. Dzieła zabierają do domów.

OFERTA WARSZTATÓW: Lista

603960607

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

©2022 by Świerkowe Zacisze. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page